Právě vysíláme

Optimismus škodí! Psychologové tvrdí, že nabručení lidé žijí déle a vydělávají víc peněz, než optimisté

6. ledna 2019 13:10
Optimismus škodí! Psychologové tvrdí, že nabručení lidé žijí déle a vydělávají víc peněz, než optimisté

Vědci a psychologové zjistili, že nabručení lidé lépe zvládají těžká rozhodnutí a jednají lépe s lidmi. Podle jednoho výzkumu mají navíc menší tendenci dostat během života infarkt.

Optimismus není vždy nejlepší cestou

Řada vědců a psychologů během posledního desetiletí zkoumala rozdíly mezi pozitivně a negativně naladěnými lidmi a jejich výsledky jsou poněkud překvapující.

Němečtí psychologové v roce 2013 například přišli s teorií, že starší lidé, kteří neměli pozitivní pohled do budoucnosti, měli za 5 let menší šanci se potkat s těžšími zdravotními problémy a dožili se delšího věku, než-li pozitivněji naladění lidé. Jiné výzkumy zase tvrdili, že nabručení lidé mají v průměru stabilnější manželství a vydělávají více peněz.

 

Psycholog Joseph P. Forgas z univerzity v New South Wales, sídlící v Sydney, má pro tento fenomén jednoduché vysvětlení. Podle Forgase můžou pozitivní myšlenky ovlivnit naše pojetí rizika a způsobují proto problémy, například větší konzumaci alkoholu či nebezpečný sex. Nabručení lidé se naopak lépe vyhýbají riskantním situacím, jsou ohleduplnější a lépe zvládají důležitá životní rozhodnutí.

Být nabručený je užitečnější, než se na první pohled zdá!

Zdroj: BBC, UNILAD, American Psychological Association, ScienceDirect, Shutterstock, Instagram

15 věcí, které o vás dokazují, že se stáváte lepším a silnějším člověkem

Články, které by tě mohly zajímat