Právě vysíláme

V Řecku chtějí zlepšit život zvířecích mazlíčků. Navrhují i povinnou kastraci

15. června 2021 16:36
V Řecku chtějí zlepšit život zvířecích mazlíčků. Navrhují i povinnou kastraci

Řecký parlament by měl schvalovat zákon, který má zaručit lepší životní podmínky pro domácí zvířata. Vládní návrh ale vyvolal širokou kritiku, protože zahrnuje i povinnou kastraci domácích mazlíčků. Takovou povinnost podle deníku Kathimerini nestanoví žádná země EU a je tak pravděpodobné, že vláda návrh mírně upraví. Zatím není ale jasné jak.

Řecká konzervativní vláda chce zavedením povinné kastrace domácích mazlíčků řešit problém toulavých psů a koček, jejichž počet má Řecko jeden z největších na světě. Podle ochránců zvířat žije jen v Aténách na dva miliony toulavých psů a koček. Návrh ale vyvolal bouřlivé reakce mezi veřejností i veterináři.

„Studie ve Spojených státech či v Austrálii ukázaly, že povinná sterilizace nefunguje,“ uvedl Manos Vorrisis, který má veterinární kliniku na řeckém ostrově Syros a jehož minulý měsíc citoval deník The Guardian. Podle šéfa řeckého klubu amatérských chovatelů Theodosise Papandreua vládní návrh bude také znamenat konec chovatelství, které má v Řecku dlouhou tradici.

Deník Kathimerini dnes také napsal, že povinná kastrace zavedená v roce 2008 v Los Angeles vedla k nárůstu počtu toulavých psů a koček, zřejmě proto, že jejich majitelé nechtěli za operaci platit.

Řecká vláda návrh zákona o blahobytu zvířecích mazlíčků před třemi týdny předložila k veřejné diskusi, což vedlo k tisícům připomínek, většinou právě k omezení amatérského chovu a kastraci. Několik stovek majitelů psů také krátce po zveřejnění návrhu proti němu se svými mazlíčky protestovalo před řeckým parlamentem.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis ve snaze podpořit návrh zákona o lepších podmínkách pro zvířata v dubnu adoptoval toulavého psa. Následoval tak řeckou prezidentku Katerinu Sakellaropulosovou, která vloni v listopadu adoptovala toulavé kotě z ostrova Karpathos a dala mu jméno Kalypsó, podle nymfy z řecké mytologie.

Návrh zákona ale také předpokládá pokuty až 50 000 Euro (asi 1,27 milionu Kč) za týrání zvířat, čímž je podle něj mimo jiné jejich trávení, topení či mrzačení. „Každý den nacházíme v odpadcích krabice či pytle s koťaty nebo štěňaty, odloženými většinou lovci či pastevci,“ uvedl Efi Tsekmesoglu z krétské asociace ochránců zvířat, který z tohoto důvodu povinnou kastraci podporuje. Za nelegální obchod se zvířaty či jejich krádeže návrh zákona předpokládá také pokuty či tresty vězení.

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat