Právě vysíláme

V zemích EU začaly platit covid pasy, možná omezení se však nevylučují

1. července 2021 13:40
V zemích EU začaly platit covid pasy, možná omezení se však nevylučují

Obyvatelé zemí Evropské unie mohou od 1. července využívat covidové certifikáty, které jim až na výjimky zaručí cestu přes hranice bez jakýchkoliv dodatečných omezení. Bezplatná osvědčení o očkování, negativním testu či prodělané nemoci začaly vydávat a uznávat všechny unijní země, ale i Norsko, Island a Lichtenštejnsko.

Jedinou výjimkou je Irsko, které zdůvodnilo svůj odklad spuštění systému technickými problémy. I s ohledem na stoupající počet nakažených v části unie však není vyloučeno, že některé státy v budoucnu mohou požadovat i po majitelích takzvaných covidových pasů například dodatečný test či karanténu.

Státy EU a Evropský parlament na jaře urychleně schválily zavedení pasů, které mají lidem ode dneška usnadnit cesty na letní dovolené a podpořit turistický ruch strádající kvůli pandemickým omezením. Unijní země v jeho rámci povinně uznávají plné očkování vakcínami schválenými v EU, tedy Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Certifikát mohou dostat i lidé s PCR testem starým nejvýše 72 hodin. Záleží na jednotlivých zemích, zda akceptují i antigenní testy. Právo na covidový pas mají i lidé, kteří v posledním půl roce prokazatelně nemoc prodělali.

Většina zemí včetně Česka se do systému zapojila již v rámci zkušebního provozu v průběhu června. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen úřady ke dnešku vytvořily již přes 200 milionů certifikátů.

„Evropský digitální covidový certifikát je symbolem otevřené a bezpečné Evropy, která se otevírá opatrně a na prvním místě je v ní ochrana zdraví obyvatel,“ prohlásila dnes šéfka unijní exekutivy.

Obavy z nové vlny pandemie?

Její zmínka souvisí zejména se šířením nakažlivější virové varianty delta, kvůli níž v některých zemích po dosavadním poklesu opět začaly stoupat počty nakažených. Europoslanci sice na jaře při vyjednávání s členskými zeměmi usilovali o to, aby s covidovými pasy nebyly spojeny žádné dodatečné podmínky, země se však v obavách z nové vlny pandemie nouzové možnosti nevzdaly.

I majitelé certifikátů proto musejí počítat s tím, že pokud budou cestovat z regionu s rizikovým vývojem, mohou po nich úřady jiného státu chtít například karanténu či dodatečný test. Tyto podmínky již uplatňuje Německo vůči turistům z Portugalska, kde se mutace delta šíří již od poloviny června. Pokud bude chtít nějaký stát zavést výjimečná opatření, musí o tom dotčené země informovat nejméně dva dny předem. Podrobné informace o cestovních podmínkách do jednotlivých zemí aktualizuje komise na webu.

Státy EU by měly pro účely certifikátu zajistit svým obyvatelům bezplatné či cenově dostupné testy. Komise na náklady s tím spojené vyhradila ze společných unijních fondů 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun).

Certifikát zatím nelze použít pro cesty do Irska, které s odvoláním na nedávný kybernetický útok na servery zdravotnických úřadů spuštění systému odložilo.

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat