Právě vysíláme

Star Wars

Kdysi v dávných dobách v předaleké galaxii se začal psát příběh jednoho fenoménu, který navždy změnil pop-kulturní dějiny: Star Wars.

Nechť vás provází síla!“ volá na nás někdo z auta projíždějícího kolem, když s cosplayery stojíme venku před studiem. V tu chvíli si znovu všichni uvědomíme, jak silný kult Star Wars je. Jsou lidé, o kterých se dá bez nadsázky říct, že Hvězdným válkám zasvětili svůj život – ti nejvěrnější fanoušci, odborníci na svět Star Wars, a cosplayeři (často to jedno jest, jak by řekl Mistr Yoda). Ano, a právě cosplayeři dorazili u příležitosti premiéry posledního filmu ságy Star Wars k nám do studia Evropy 2.

Rey, Luke Skywalker, dva rytíři Jedi, pilot Odboje a povstalecký voják, všichni jsou součástí spolku Lion Base, který patří do mezinárodní organizace Rebel Legion. Ta propaguje fanouškovskou základnu Star Wars, ale zároveň má humanitní přesah, pomáhá totiž nejrůznějšími charitativními činnostmi.

Kostýmy cosplayerů jsou dokonalé, takřka kopírují originál. Všichni později ve vysílání přiznávají, že vyladit převleky občas trvá dlouho. Někteří dokonce chodí do kin s poznámkovými bloky a své postřehy týkající se kostýmů si zapisují! Tomu říkáme perfekcionismus.

Fanoušci po celém světě

S členy Rebel Legion si nejdříve povídáme o jejich teoriích týkající se závěru legendární ságy. “Doufám, že se nenaplní fanouškovská teorie, tedy Kylo a Rey na Temné straně Síly,” říká jeden z nich.

Pokračujeme menším kvízem, ve kterém všichni cosplayeři dokazují, jak věrnými fanoušky Hvězdných válek jsou. Většina otázek pro ně nepředstavuje sebemenší problém. Ať už jde o rok samotného začátku ságy, která odstartovala v roce 1977 filmem Star Wars: Nová naděje, nebo znalosti nejrůznějších detailů ohledně původní trilogie.

Kdysi v dávných dobách…

Ano, už je to víc jak čtyřicet let, co Star Wars odstartovaly, ale stejně mnoho fanoušků hodnotí první film jako možná ten nejlepší z celé ságy. Série pak pokračovala dalším dílem v roce 1980 s názvem Impérium vrací úder, který svému předchůdci rozhodně neudělal ostudu. Naopak. Ještě více rozšířil šílenství, které se kolem téhle space opery rozpoutalo. O další tři roky později se pak původní trilogie uzavřela snímkem Návrat Jediho.

Fenomén pak dlouhých šestnáct let spal, aby se v roce 1999 probudil Skrytou hrozbou. Odstartovala se tím takzvaná prequelová trilogie, která dějově předchází prvním třem filmům. I ohledně této části série cosplayeři ví snad všechno: „Jak dlouho trval souboj mezi Anakinem a Obi-Wanem Kenobi ve filmu Pomsta Sithů?“ Většina lidí by nad takovou otázkou jen mávlo rukou s tím, že vědět něco takového patří mezi zbytečnosti. U fanoušků Hvězdných válek je to jinak.

Jediný droid v republice

Po kvízu cosplayeři ochotně pózují před foťákem a následně vycházíme ven. Tam se také vyvenčí dva droidi, které s sebou Rebel Legion vzali.

Jednoho z nich máme dokonce jako jediní v republice, objeví se až ve Vzestupu Skywalkera,“ vysvětluje nám Luke Skywalker a my pokorně přikyvujeme. Jde z něj respekt.

Snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera by měl být tím úplně posledním celovečerním filmem ságy. J. J. Abrams, který se ujal režijní taktovky jak nad snímkem Síla se probouzí z roku 2015, tak právě nad Vzestupem Skywalkera, neměl jednoduchou pozici. Prodej LucasFilmu společnosti Disney v roce 2012, který filmům předcházel, přijali někteří skalní fanoušci s rozpaky.

Jdeme do vysílání a cosplayeři se k tomuto vyjadřují smířlivě. Luke dokonce říká, že patří k velkým fanouškům osmého dílu. Co člověk, to názor. My už Star Wars viděli a podle nás jde o možná nejlepší snímek poslední trilogie (Podrobnější recenzi najdete zde). Snad nás bude všechny provázet Síla.

Marek Blažíček19. prosince 2019 9:48