Právě vysíláme

4 tipy, jak perfektně nastartovat kariéru na první pokus

4 tipy, jak perfektně nastartovat kariéru na první pokus

Euforie z prvních vydělaných peněz je velká. Konečně svoboda! Tenhle pocit si ale absolventi často užívají jen krátce. Po pár měsících přijde prozření. Hodně mladých lidí totiž při výběru první práce šlápne vedle. K té opravdu vysněné práci vede klikatější cesta. Jak se k ní dostat?

Neberte první nabídku, co přijde

Absolventi mají tendenci sáhnout po první práci, která se namane, bez toho, aby se zamysleli, jaký to bude mít vliv na jejich další kariéru. To ostatně platí i o výběru brigád v průběhu studia. Brigády se snažte směřovat tak, aby sloužily jako praxe v oboru, který studujete. Najít tu správnou první práci potom nebude tak složité.

Jak tedy poznat, která práce je ta pravá?

Ne každý po studiu ví, co by chtěl dělat. A i pokud to víte, ne vždy je vaše vysněné místo volné. Často se stává, že absolventi tápou a chodí na pohovory naslepo a hledají, co je zaujme. Možná, že vás nakonec něco zaujme, ale je dost málo pravděpodobné, že zaujmete vy. Nebo naopak, zatím co vy tápete, možná se někomu zalíbíte a nakonec skončíte někde, kde jste vůbec skončit nechtěli.

4 tipy, jak úspěšně nastartovat kariéru

1) Zamyslete se nad tím, co vás baví, co umíte jako jeden/na z mála, jaká je vaše přidaná hodnota? Čím se odlišujete od ostatních absolventů? Tyto svoje preference a vlastnosti velmi jasně pojmenujte a naučte se je říkat nahlas.

2) Napište si seznam firem, pro které chcete pracovat a kritéria, která ty firmy musí splňovat, co se týče vašeho oboru – profesionality, úspěšnosti na trhu atd. O těchto firmách si zjistěte naprosté maximum informací.

3) Hledejte cíleně – odpovídejte pouze na takové pozice, o které máte skutečně zájem. Životopis a motivační dopis pište vždy na míru dané pozici a firmě.

4) Přistupujte k procesu hledání práce a lidem, s nimiž se při něm setkáte, s respektem a pokorou. Zaměstnavatelé si čím dál častěji stěžují, že se jim na volné pozice hlásí absolventi bez praxe, bez zájmu a bez znalostí, zato s velkými mzdovými požadavky.

Držte se našich tipů a nepovolujte. I když se vám nebude dařit, je třeba vytrvat. Nevzdávejte svou vysněnou práci pro jakoukoliv práci.  Teď vás to bude stát možná několik týdnů nebo měsíců, ale vymanit se později ze škatulek, do kterých jste nedopatřením zapadli, trvá roky!

 

Komplexního průvodce při hledání první práce najdete v kurzu Jak si najít skvělou práci.

autor: Tereza Valášková

Kolik zhruba vydělávají herci z Hry o trůny za jednu epizodu? To budete koukat!

Články, které by tě mohly zajímat