Právě vysíláme

Nestůj, cestuj na jižní Moravu!

30. srpna 2021 0:01
Nestůj, cestuj na jižní Moravu!

Výletníci mají často v hledáčku nejznámější turistické pecky. Z cestovatelského wishlistu si odškrtávají překrásný Lednicko-valtický areál, brněnskou vila Tugendhat, Státní zámek Vranov nebo ikonický hrad Pernštejn s nově zrekonstruovanými zahradami. I ostatní turistické cíle si drží vysokou laťku.

Brno, metropole, která si (na nic ne)hraje

Jako pohodlnou strategickou základnu si vyberte hotel v centru Brna a vyrazte každý den jinam. Tradiční Špilberk nebo funkcionalistické vily namíchejte s návštěvou brněnského podzemí. Vloni zpřístupněné historické vodojemy pod Žlutým kopcem jsou fascinující podívanou.

Co si na chvíli odpočinout od městského cvrkotu?

Věděli jste, že za Brnem dlouhá desetiletí těžili uhlí? V mikroregionu Kahan čeká nejhlubší důl střední Evropy, opuštěné těžební věže, Muzeum průmyslových železnic vás sveze v historickém vlaku. Hit někdejších hornických štamgastů „koks“ si objednejte v Dělnickém domě v Zastávce nebo v Hornickém domě ve Zbýšově.

 

Nedaleký zámek Oslavany překvapí překrásným koupacím biotopem, zámek Rosice protiatomovým krytem. Nesmíte minout Permonium, zábavní park s největším nadzemním bludištěm v ČR, sopkou a důlními štolami.

Moravský kras, to jsou jen jeskyně, nebo ne?

Punkevní jeskyně s podzemní řekou a propastí Macochou jsou úžasné… A také hodně navštěvované. Klidně se přesuňte o kus dál – největší jeskynní parádnicí je dle mnohých Balcarka v Ostrově u Macochy. Nový prohlídkový okruh v pohádkově krásných Sloupsko-šošůvských jeskyních vám představí Josef Broušek, jeskyňář a objevitel, v dobovém oděvu.

 

Chcete si užít cyklojízdu v lese? Vybírejte ze stezek v brněnském Mariánském údolí nebo v Jedovnicích. Ty startují ze základny s půjčovnou kol a bistrem u rybníka Olšovce. Dva okruhy zvládnou i děti, třetí má černé pasáže pro zdatnější.

Královsky velkorysé Znojmo

Přemyslovské město i letos opakuje úspěšnou akci #mastozadax neboli Dej si třeba kávu a máš Znojmo zadax. Za menší útratu v zapojených gastro podnicích navštívíte zdarma památku dle své volby – např. historické podzemí, jeden z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů střední Evropy.

 

Fenoménem znojemského regionu je vedle vinařství pás bývalé železné opony. Areál československého opevnění s pěchotním srubem MJ–S3 Zahrada v Šatově si v sezóně užijete s průvodcem. Objekt má obdivuhodnou retro výbavu!

 

 

Už jste byli v Modrých horách?

Nádherný mikroregion Modré hory propojuje 5 vinařských obcí. Velké Pavlovice postavily moderní sklepní uličku, které přezdívají opilé sklepy. V Němčičkách si v zimě užijete lyžování mezi vinicemi – na nejníže položeném svahu střední Evropy. Bořetice mají Spolkovou republiku Kraví hora a v ní 260 vinných sklípků. V Kobylí vás kromě vína nadchne rozhledna Stezka nad vinohrady, na jejíž vrchol vyjedou i vozíčkáři. A ve Vrbici tvoří 7 pater sklípků kopec jako z pohádky.

 

Zažijte koncert uprostřed vinic!

A na závěr malá pozvánka. O tom, že muzika a víno tvoří parádní souhru není třeba diskutovat. A když je doplníte pořádným výletem, je z toho víkend jako lusk! Tak vybírejte z koncertů, které pro vás připravila Hudba na vinicích ve spolupráci s Centrálou cestovního ruchu – Jižní Morava a přijeďte načerpat energii mezi řádky vína.

 

 

SOUTĚŽ na Evropě 2 s CzechTourism

Články, které by tě mohly zajímat